Niebieski Szlak Brzeźnica – Kacwin: najpiękniejszy szlak w Polsce?

W Polsce jest 90 pieszych szlaków liczących ponad 100 kilometrów (według tej listy). My mamy na koncie raptem kilka z nich, nie możemy więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie posta. Możemy natomiast z pełną świadomością stwierdzić, że Szlak Brzeźnica – Kacwin to najpiękniejszy polski szlak długodystansowy, jaki mieliśmy okazję do tej pory przejść.


Przeczytaj również: Szlak Karpacki – najdzikszy szlak w Polsce


Co sprawia, że jest taki wyjątkowy? Jak należy się do niego przygotować? Co z noclegami na szlaku? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.

Szlak Brzeźnica – Kacwin – wprowadzenie

Szlak liczy sobie 144 kilometry i znakowany jest kolorem niebieskim. Zaczyna się w Brzeźnicy, która znajduje się bardzo blisko Krakowa (mniej niż godzina jazdy pociągiem podmiejskim), a kończy w Kacwinie, z którego (poza niedzielą) regularnie kursują busy w kierunku Nowego Targu. Można oczywiście zmienić kierunek marszu, ale my polecamy zacząć w Brzeźnicy, ponieważ:

  • patrząc na profil trasy (umieściliśmy go poniżej), powoli dozujesz sobie coraz większe przewyższenia,
  • masz przed sobą Tatry, nie musisz więc co chwilę wykręcać szyi w poszukiwaniu pięknych widoków 🙂
  • najbardziej spektakularną część szlaku zostawiasz sobie jako „wisienkę na torcie”.

 

Szlak prowadzi przez Pogórze Wielickie, Beskid Makowski (Średni), Beskid Wyspowy, Gorce i Spisz. Poza okolicami Turbacza, na trasie spotkaliśmy dosłownie trzech wędrowców. Możemy śmiało zaryzykować stwierdzenie, że szlak i większość jego etapów należą do tych mniej uczęszczanych przez turystów.

Przejście całości zajęło nam 6 dni, a więc średnio około 25 km dziennie. Szliśmy „na lekko”, a więc bez namiotu, z myślą o noclegach w schroniskach i agroturystykach (więcej w sekcji o kosztach).

Szlak Brzeźnica - Kacwin
Widok na Tatry spod Schroniska PTTK na Turbaczu

Ile kosztuje Szlak Brzeźnica – Kacwin?

Poniżej przedstawiamy wykaz kosztów poniesionych podczas naszej wyprawy. Nie żałowaliśmy sobie niczego – ciepłego posiłku w knajpie, deserów w schroniskach czy noclegu pod dachem. Jeśli zdecydujesz się na namiot i własny prowiant, sporo oszczędzisz, ale wybór należy oczywiście do Ciebie.

  1. Noclegi (5) – 320 zł/os:
    • Lanckorona – Agroturystyka AGA – 70 zł/os.
    • Bieńkówka – Domek w Bieńkówce – 60 zł/os.
    • Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim – 50 zł/os.
    • Schronisko PTTK na Turbaczu – 90 zł/os.
    • Trybsz – Agroturystyka u Marii – 50 zł/os.
  2. Wyżywienie – 593,29 zł/os.
  3. Transport z i do Krakowa – 57,50 zł/os.

 

W sumie więc niemal 1000 zł/os, poszaleliśmy! Pozostaje jednak jeszcze jedna kwestia – obcowanie z naturą i niezapomniane widoki. A te są całkowicie za darmo!

Szlak Brzeźnica Kacwin
Widok na Tatry ostatniego dnia wędrówki

O czym warto pamiętać?

  • Odznaka

Za przejście Szlaku Brzeźnica – Kacwin należy się nam odznaka – jednostopniowa. Wystarczy skontaktować się z oddziałem PTTK w Myślenicach i ustalić szczegóły.

  • Nie dźwigaj niepotrzebnie!

Na szlaku ani przez moment nie odczuliśmy strachu przed kończącymi się zapasami jedzenia czy wyczerpującą się wodą. Szlak prowadzi przez sporo miejscowości i wystarczająco często zahacza o sklepy. Przed wyruszeniem na trasę dobrze ją przestudiuj i rozplanuj sobie mniej-więcej odcinki. Pomoże Ci to uniknąć niesienia na plecach nadprogramowych ilości jedzenia czy kolejnych litrów wody. Na szlaku długodystansowym każdy kilogram się liczy! Ale…

  • Odcinek Lanckorona – Jordanów

Jeśli zdecydujesz się iść „na lekko”, zwróć uwagę, że pomiędzy wymienionymi miejscowościami baza noclegowa jest bardzo słaba. Z naszych poszukiwań sensowne wydały się jedynie Domek w Bieńkówce (który jednak znajduje się raptem 15 km od Lanckorony) i Nocleg u Gąsiora w Łętowni (ale nie dzwoniliśmy tam z zapytaniem o możliwość przenocowania).

Ze sklepem jest nieco łatwiej – jeden znajduje się na 100% w Bieńkówce (ale trzeba odejść około kilometra od szlaku).

Szlak Brzeźnica - Kacwin
Ośnieżony las po szczytem Koskowej Góry

Szlak Brzeźnica – Kacwin – odcinki

Poniżej znajdziesz szczegółowe relacje ze wszystkich odcinków szlaku, w kolejności ich przechodzenia. Kliknij w interesujący Cię link, aby dowiedzieć się więcej o wybranym etapie naszej wyprawy:

  1.  Część 1: Brzeźnica – Bieńkówka
  2.  Część 2: Bieńkówka – Turbacz
  3.  Część 3: Turbacz – Kacwin

 

Co więcej?

Ten artykuł stanowi jedynie ogólny zarys przejścia szlaku Brzeźnica – Kacwin. Jeśli nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi na Twoje pytania lub wątpliwości, daj nam znać w komentarzu! Zachęcamy również do odwiedzenia naszego profilu na Instagramie, gdzie w zapisanych relacjach znajdziesz dużą ilość zdjęć i filmów ze szlaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *